Philips Brilliance LCD monitor with PowerSensor 240P4QPYEB/00
  • Brand: Philips
  • Category:
  • SKU: 240P4QPYEB/00
  • EAN: 4053162660649 8712581663179 50 ...1663179 5054533759084more
Brilliance 240P4QPYEB LCD monitor with PowerSensor
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
Enta
Brilliance LCD monitor with PowerSensor
PHI-240P4QPYEB/00 Register free see stock
Reasons To Buy
IPS technology for full colors and wide viewing angles
Built-in stereo speakers for multimedia
Low bezel-to-table height for maximum reading comfort
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
PowerSensor saves up to 80% energy costs
SmartImage presets for easy optimized image settings
Description
Specifications
Display
DisplayLED
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Native aspect ratio16:10
Display number of colours16.78 million colours
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)20000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.270 x 0.270 mm
Aspect ratio16:10
Viewable size, horizontal51.8 cm
Viewable size, vertical32.4 cm
Viewable size diagonal61 cm
Digital horizontal frequency24 - 94 kHz
Digital vertical frequency48 - 85 Hz
Separate H/V syncYes
Sync-on-green (SOG)Yes
3DNo
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1200 (WUXGA)
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1200 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1000:1
Panel typeIPS
Colour gamut standardsRGB
Performance
Mean time between failures (MTBF)30000 h
Network
Ethernet LANNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports0
BluetoothNo
Wi-FiNo
Multimedia
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power3 W
Number of speakers2
Built-in subwooferNo
TV tuner integratedNo
Design
Feet colourBlack
CertificationRoHS, BSMI, CE, FCC B, GOST, SEMKO, TCO 6.0, TUV Ergo, TUV/GS, UL/cUL, WEEE
Product colourBlack
Total amount of recyclable materials25%
Ports & interfaces
USB hub version2.0
USB Type-A downstream ports quantity4
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
DVI-I ports quantity0
HDMI ports quantity0
Component video (YPbPr/YCbCr) in0
Composite video in0
Component video (YPbPr/YCbCr) out0
S-Video inputs quantity0
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
PC Audio inYes
AC (power) inYes
BluetoothNo
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports0
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsPower
SwivellingYes
Swivel angle range-65 - 65°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Number of OSD languages8
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureNo
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
On/off switchYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.2 W
Power consumption (typical)7.1 W
Power consumption (off)0 W
Power consumption (PowerSave)14 W
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)555 mm
Depth (with stand)244 mm
Height (with stand)550 mm
Width (without stand)555 mm
Height (without stand)388 mm
Depth (without stand)65 mm
Weight (with stand)6.97 kg
Weight (without stand)4.64 kg
Package width632 mm
Package depth286 mm
Package height457 mm
Package weight9.8 kg
Packaging data
Package width632 mm
Package depth286 mm
Package height457 mm
Package weight9.8 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold, ENERGY STAR
Technical details
Weight (with stand)6.97 kg
TouchscreenNo
Other features
DisplayLED
Dimensions (W x D x H) with stand555 x 244 x 550 mm
Built-in subwooferNo
Package dimensions (WxDxH)632 x 286 x 457 mm
Volume controlDigital
On/off switchYes
Effective viewing area518.4 x 324 mm
TV tuner integratedNo
Picture enhancementSmartImage
TouchscreenNo
Width (without stand)555 mm
Height (without stand)388 mm
Depth (without stand)65 mm
Recycling data