Philips Brilliance LCD monitor, LED backlight 241P4QRYES/00
  • Brand: Philips
  • Category:
  • SKU: 241P4QRYES/00
  • EAN: 8712581696894 4053162660724
LCD, 24''/61cm, 1920x1080, 21.6W, LED backlight, 0°C - 40°C
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
Midwich
24" 241P4QRYES/00 Monitor
PHI241P4QRYES Register free see stock
Description
Highlights
ErgoSensor
AMVA LED display
graphical applications. It's optimized pixel management technology gives you 178/178
degree extra wide viewing angle, resulting in crisp images even in 90 degree pivot mode
DisplayPort
SmartImage
Zero power consumption
TCO Edge
SmartErgoBase
Low bezel-to-table height
Specifications
Display
DisplayLCD
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)20000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.276 x 0.276 mm
Horizontal scan range30 - 83 kHz
Vertical scan range56 - 75 Hz
Aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time12 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)3000:1
Panel typeA-MVA
Multimedia
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power3 W
Number of speakers2
TV tuner integratedNo
Design
Product colourBlack, Silver, White
Ports & interfaces
USB hub version2.0
USB Type-A downstream ports quantity4
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
HDMI ports quantity0
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
PC Audio inYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Adjustable height (max)13 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.2 W
Power consumption (typical)21.6 W
Power consumption (PowerSave)16 W
Weight & dimensions
Width (with stand)565 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)521 mm
Width (without stand)565 mm
Height (without stand)353 mm
Depth (without stand)61 mm
Weight (with stand)5.3 kg
Weight (without stand)3.1 kg
Package width626 mm
Package depth273 mm
Package height422 mm
Package weight7.93 kg
Packaging data
Package width626 mm
Package depth273 mm
Package height422 mm
Package weight7.93 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold, ENERGY STAR
Technical details
Weight (with stand)5.3 kg
TouchscreenNo
Other features
DisplayLCD
TV tuner integratedNo
TouchscreenNo
Width (without stand)565 mm
Height (without stand)353 mm
Depth (without stand)61 mm