Neomounts PLASMA-M1800E TV trolley 27-70"
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: PLASMA-M1800E
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
Mobile Monitor/TV Floor Stand |
PLASMA-M1800E | |||
FLOOR STAND/TROLLEY 27-70IN TIL |
CB16345 | |||
Floor Stand/Trolley 27-70 |
AVNEO0718 | |||
PLASMA-M1800E - Cart - for flat panel / AV equipment - silver - screen size: 27"-70" View on InTouch |
Related Products
Description
Neomounts PLASMA-M1800E has one pivot point and is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 50 kg each screen. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x450mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates. Speedy assembly and installation.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | Yes |
| Type | Portable floor stand |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Minimum screen size | 68.6 cm (27") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | Taiwan |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Country of origin | Taiwan |
| Display | |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1800 mm |
| Weight | 29 kg |
| Material | |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package width | 1150 mm |
| Package height | 843 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package weight | 34.3 kg |
| Package net weight | 34.3 kg |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1150 mm |
| Master (outer) case length | 250 mm |
| Master (outer) case height | 843 mm |