Neomounts FPMA-HAW100HC Medical monitor arm wall 10-32" - h 0-170 cm - gas spring
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: FPMA-HAW100HC
- EAN: 8717371443184 8592978036485 20 ...8036485 2002719845000more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
Medical Monitor Wall Mount |
FPMA-HAW100HC | |||
MEDICAL WALL MOUNT 10-30IN GAS |
CB16166 | |||
Medical Wall Mount 10-30 Gas |
AVNEO0136 | |||
FPMA-HAW100HC - Bracket - full-motion - for LCD display - medical - white - screen size: 10"-30" - wall-mountable View on InTouch |
Related Products
Description
Neomounts FPMA-HAW100HC has two pivot points and is suitable for screens up to 32" (81 cm). The weight capacity of this product is 6 - 12 kg each screen. The ceiling mount is suitable for screens that meetVESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 12 kg |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,75 x 75 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Distance to the wall (max) | 170 cm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 1700 mm |
| Swivel angle range | 0 - 370° |
| Swivel angle | 370° |
| Tilt angle range | 0 - 55° |
| Number of pivot points | 3 |
| Depth adjustment range | 0 - 1870 mm |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Rotating | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 1870 mm |
| Height | 1700 mm |
| Weight | 17.8 kg |
| Package width | 1010 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Package net weight | 14.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1010 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Other features | |
| Minimum weight | 6 kg |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1010 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 400 mm |