Neomounts FPMA-DTBW100 Toolbar monitor bracket 10-30" - tilt and rotate
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
EET
Tilt & Turn Monitor Mount for
FPMA-DTBW100 Register free see stock
TD Synnex UK
FPMA-DTBW100 - Mounting component (toolbar mount) - for LCD display - grey - screen size: 10"-30"
View on InTouch open_in_new
Description
The FPMA-DTBW100 monitor bracket is suitable for screens with a VESA hole pattern of 75x75 and 100x100 mm. For non-standard hole patterns, Neomounts has various optional VESA adapter plates available.
Specifications
Mounting
Maximum weight capacity8 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Tilt angle range0 - 180°
Product colourGrey
Maximum screen size76.2 cm (30")
Minimum screen size25.4 cm (10")
Number of displays supported1
Angle of rotation270°
Mounting typeDesk
Features
Maximum weight capacity8 kg
Tilt angle range0 - 180°
Product colourGrey
Number of displays supported1
Angle of rotation270°
Mounting typeDesk
Housing materialSteel
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Technical details
Package net weight1.1 kg
Distance to the wall (min)8 cm
Distance to the wall (max)8 cm
Country of originTaiwan
Weight & dimensions
Weight1.25 kg
Depth80 mm
Distance to the wall (min)8 cm
Distance to the wall (max)8 cm
Package weight1.1 kg
Package width130 mm
Package height110 mm
Package depth130 mm
Packaging data
Package weight1.1 kg
Package width130 mm
Package height110 mm
Package depth130 mm
Package net weight1.1 kg
Colour
Logistics data
Master (outer) case width280 mm
Master (outer) case length270 mm
Master (outer) case height350 mm