Neomounts FPMA-D700DV Monitor arm 10-27"
  • Brand: Neomounts
  • Category:
  • SKU: FPMA-D700DV
Neomounts FPMA-D700DV Dual monitor arm - 10-27" - 0-6 kg/screen - vertical installation - black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
EET
Tilt/Turn/Rotate Dual desk
FPMA-D700DV Register free see stock
Ingram Micro
DESK MOUNT DUAL VERTICAL 10-27I
CB16165
Northamber
Dual desk Mnt FPMA-D700DV Clamp
AVNEO6239
TD Synnex UK
FPMA-D700DV - Mounting kit - full-motion - for 2 LCD displays - black - screen size: 10"-27" - clamp mountable, desk-mountable
View on InTouch open_in_new
Description
The Neomounts desk mount, model FPMA-D700DV is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 2 flat screens up to 24". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp.
Neomounts FPMA-D700DV has two pivot points and is suitable for screens up to 27" (69 cm). The weight capacity of this product is 6 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
Mounting
Maximum weight capacity (per display)6 kg
Desk thickness (max)9 cm
Minimum screen size25.4 cm (10")
Maximum weight capacity6 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp
Maximum screen size68.6 cm (27")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range0 - 700 mm
Swivel angle range0 - 180°
Swivel angle180°
Tilt angle range0 - 180°
Angle of rotation360°
Depth adjustment range0 - 130 mm
Height adjustment typeManual
RotatingYes
SwivellingYes
Tilt adjustmentYes
Design
Product colourBlack
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Depth130 mm
Height700 mm
Weight4.42 kg
Package width848 mm
Package depth127 mm
Package height127 mm
Package weight4.5 kg
Packaging data
Package width848 mm
Package depth127 mm
Package height127 mm
Package weight4.5 kg
Logistics data
Master (outer) case width875 mm
Master (outer) case length430 mm
Master (outer) case height170 mm