Neomounts FPMA-D700DDV Monitor stand 10-27"
  • Brand: Neomounts
  • Category:
  • SKU: FPMA-D700DDV
  • EAN: 8717371444181 5054533202924 20 ...3202924 2002610793004 5054484202929 5054629120903more
Neomounts FPMA-D700DDV Dual monitor stand - 10-27" - 0-6 kg/screen - vertical installation - black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
EET
Tilt/Turn/Rotate Dual monitor
FPMA-D700DDV Register free see stock
Ingram Micro
DESK MOUNT DUAL VERTICAL 10-27I
CB16163
Northamber
Dual desk Mnt FPMA-D700DDV stand alone ONE ABOVE 10-27
AVNEO6240
Northamber
AVNEO6450
TD Synnex UK
FPMA-D700DDV - Stand - full-motion - for 2 LCD displays - black - screen size: 10"-27" - desktop stand, grommet, desk-mountable
View on InTouch open_in_new
Description
The Neomounts desk mount, model FPMA-D700DDV is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 2 flat screens up to 27". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk stand or grommet mount.
Neomounts FPMA-D700DDV has two pivot points and is suitable for screens up to 27" (69 cm). The weight capacity of this product is 6 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
Mounting
Maximum weight capacity (per display)6 kg
Minimum screen size25.4 cm (10")
Maximum weight capacity6 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingFreestanding/Grommet
Maximum screen size68.6 cm (27")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range0 - 700 mm
Swivel angle range0 - 180°
Swivel angle180°
Tilt angle range0 - 180°
Angle of rotation360°
Depth adjustment range0 - 130 mm
Height adjustment typeManual
RotatingYes
SwivellingYes
Tilt adjustmentYes
Design
Product colourBlack
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Depth130 mm
Height700 mm
Weight5.7 kg
Package width712 mm
Package depth327 mm
Package height133 mm
Package weight6.5 kg
Packaging data
Package width712 mm
Package depth327 mm
Package height133 mm
Package weight6.5 kg
Logistics data
Master (outer) case width740 mm
Master (outer) case length360 mm
Master (outer) case height325 mm