Neomounts FPMA-D700D4 Monitor arm 19-30"
  • Brand: Neomounts
  • Category:
  • SKU: FPMA-D700D4
  • EAN: 8717371442491 5054629780527 50 ...9780527 5052916709046 8171371442491more
Neomounts FPMA-D700D4 Monitor arm for 4 screens - 19-30" - 0-8 kg/screen - black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
EET
Tilt/Turn/Rotate Quad desk
FPMA-D700D4 Register free see stock
Ingram Micro
DESK MOUNT QUAD 10-30IN BLACK
CB16454
Northamber
Desk Mount Quad 10-30 BLACK
AVNEO0313
TD Synnex UK
FPMA-D700D4 - Mounting kit - full-motion - for 4 LCD displays - black - screen size: 19"-30" - clamp mountable, desk-mountable
View on InTouch open_in_new
Description
The Neomounts desk mount, model FPMA-D700D4 is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 4 flat screens up to 30". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp.
Neomounts FPMA-D700D4 has two pivot points and is suitable for screens up to 30" (76 cm). The weight capacity of this product is 8 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
Mounting
Maximum weight capacity (per display)8 kg
Desk thickness (max)9 cm
Minimum screen size48.3 cm (19")
Maximum weight capacity8 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Number of displays supported4
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp
Maximum screen size76.2 cm (30")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range220 - 700 mm
Swivel angle range0 - 180°
Swivel angle180°
Tilt angle range0 - 180°
Angle of rotation360°
Depth adjustment range0 - 150 mm
Height adjustment typeManual
RotatingYes
SwivellingYes
Tilt adjustmentYes
Design
Product colourBlack
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Width830 mm
Depth150 mm
Height700 mm
Weight13.9 kg
Package width830 mm
Package depth555 mm
Package height180 mm
Package weight12.6 kg
Packaging data
Package width830 mm
Package depth555 mm
Package height180 mm
Package weight12.6 kg
Other features
Width adjustment range520 - 830 mm
Mounting typeDesk
Country of originTaiwan
Logistics data
Master (outer) case width830 mm
Master (outer) case length555 mm
Master (outer) case height180 mm