LG 55WV70MD signage display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LED Full HD Black
- Brand: LG
- Category:
- SKU: 55WV70MD
- EAN: 8806084048929 8806084048769
Offer details
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 10 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1400:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Sound modes | Standard |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Performance | |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 240 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1215 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 686 mm |
| Weight | 33.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1400 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 805 mm |
| Package weight | 42.4 kg |
| Handheld remote control | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |