LG 27MP65HQ-P computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
  • Brand: LG
  • Category:
  • SKU: 27MP65HQ-P
27" 1920 x 1080, 16:9, 250 cd/m2, 16.7M, 5 ms, 178°/178°, VGA, HDMI, 4300g, Black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
CCI Distribution
27" IPS LED Wide Monitor Display Port
74527 Register free see stock
Description
CINEMA SCREENicon
Lifelike Colouricon
Smooth Colour Changeicon
Colour Calibratedicon
Reader Mode
Flicker-Safe
Wide Viewing Angleicon
SUPER Energy Saving
SUPER+ Resolution
Specifications
Display
DisplayLCD
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.24795 x 0.24795 mm
Aspect ratio16:9
3DNo
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Panel typeIPS
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
CertificationUL (cUL), TUV, FCC-B, CE, EPA
Product colourBlack
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portNo
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Plug and PlayYes
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)26 W
Power consumption (off)0.3 W
Weight & dimensions
Width (with stand)623 mm
Depth (with stand)213 mm
Height (with stand)476 mm
Width (without stand)623 mm
Height (without stand)378 mm
Depth (without stand)79 mm
Weight (with stand)4.6 kg
Weight (without stand)4.3 kg
Package width706 mm
Package depth142 mm
Package height455 mm
Package weight6.6 kg
Packaging data
Package width706 mm
Package depth142 mm
Package height455 mm
Package weight6.6 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold
Technical details
Weight (with stand)4.6 kg
TouchscreenNo
Other features
Width (without stand)623 mm
Height (without stand)378 mm
Depth (without stand)79 mm