LG 24MP55HQ-P LED display 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
  • Brand: LG
  • Category:
  • SKU: 24MP55HQ-P
LG 24MP55HQ-P, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 5 ms, Black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
CCI Distribution
24" IPS LED Wide Monitor
74179 Register free see stock
Description
LG 24MP55HQ-P. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED. Display: LED. Display surface: Matt, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Specifications
Display
DisplayLED
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Display surfaceMatt
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Panel typeIPS
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
CertificationTCO 6.0, UL(cUL), TUV, FCC-B, CE, EPA
Product colourBlack
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portNo
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-3 - 20°
PivotNo
Plug and PlayYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)22 W
Power consumption (off)0.3 W
Weight & dimensions
Width (with stand)567 mm
Depth (with stand)188 mm
Height (with stand)448 mm
Width (without stand)567 mm
Height (without stand)344 mm
Depth (without stand)62 mm
Weight (with stand)3.3 kg
Weight (without stand)3 kg
Package width635 mm
Package depth411 mm
Package height124 mm
Package weight4.9 kg
Packaging data
Package width635 mm
Package depth411 mm
Package height124 mm
Package weight4.9 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold
Technical details
Weight (with stand)3.3 kg
TouchscreenNo
Other features
Width (without stand)567 mm
Height (without stand)344 mm
Depth (without stand)62 mm