LG 24MB35PY-B computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
  • Brand: LG
  • Category:
  • SKU: 24MB35PY-B
23.8", IPS, 1920 x 1080, 16:9, 250cd/m², 5000000:1, 5ms, 178°/178°, 16.7 M, VGA, HDMI, DVI-D, DP, 2 x USB
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
CCI Distribution
24" IPS LED Wide Monitor/ Dvi
74523 Register free see stock
Description
READER MODE NEW!
Reducing blue light to protect your eyes, Reader Mode provides optimal
condition for reading. With just a touch of a button, you can comfortably
read on the monitor for long.
FLICKER-SAFE NEW!
New dimming technology is applied to minimize the flicker level causing
eye fatigue. With almost-zero flicker technology, you’ll be able to watch
longer, comfortably.
COLOR CALIBARTED
Experts have conducted color calibration tests at the production line for accurate
color. LG IPS Monitor provides the most accurate and lifelike color for your
advanced viewing pleasure.
Specifications
Display
DisplayLED
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Display surfaceMatt
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Horizontal scan range30 - 83 kHz
Vertical scan range56 - 75 Hz
Aspect ratio16:9
3DNo
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1000:1
Panel typeIPS
Multimedia
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power2 W
Number of speakers2
TV tuner integratedNo
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
USB hub version2.0
USB Type-A downstream ports quantity2
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portNo
DVI-D ports quantity1
HDMI ports quantity0
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
PC Audio inYes
AC (power) inYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsPower
SwivellingYes
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
On/off switchYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)24 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)19 W
Weight & dimensions
Width (with stand)569 mm
Depth (with stand)271.7 mm
Height (with stand)432 mm
Width (without stand)569 mm
Height (without stand)343 mm
Depth (without stand)63.5 mm
Weight (with stand)5.08 kg
Weight (without stand)4.72 kg
Packaging data
Cables includedAC, DVI, USB, VGA
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold
Technical details
Weight (with stand)5.08 kg
TouchscreenNo
Other features
DisplayLED
On/off switchYes
TV tuner integratedNo
TouchscreenNo
Width (without stand)569 mm
Height (without stand)343 mm
Depth (without stand)63.5 mm