LG 23MP65HQ-P LED display 58.4 cm (23") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
  • Brand: LG
  • Category:
  • SKU: 23MP65HQ-P
  • EAN: 8806084627209 8806084536389 50 ...4536389 5053959387796 8806084543615more
23MP65HQ-P - 23" 1920 x 1080 AH-IPS, 250 cd/m2, 16:9, D-Sub, HDMI
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
CCI Distribution
23" IPS LED Wide Monitor HDMI
74520 Register free see stock
Description
CINEMA SCREENicon
Lifelike Colouricon
Smooth Colour Changeicon
Colour Calibratedicon
Reader Mode
Flicker-Safe
Wide Viewing Angleicon
SUPER Energy Saving
SUPER+ Resolution
Specifications
Display
DisplayLED
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Display surfaceMatt
DDC/CIYes
Colour gamut72%
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.24795 x 0.24795 mm
Aspect ratio16:9
3DNo
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal58.4 cm (23")
Contrast ratio (typical)1000:1
Panel typeAH-IPS
Performance
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
CertificationUL(cUL), TUV, FCC-B, CE, EPA
Product colourBlack
Ports & interfaces
USB Type-A downstream ports quantity0
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portNo
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-5 - 20°
PivotNo
Plug and PlayYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)26 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA+ to F
Weight & dimensions
Width (with stand)533 mm
Depth (with stand)188 mm
Height (with stand)426 mm
Width (without stand)533 mm
Height (without stand)326 mm
Depth (without stand)68 mm
Weight (with stand)3 kg
Weight (without stand)2.6 kg
Package width601 mm
Package depth394 mm
Package height125 mm
Package weight4.4 kg
Packaging data
Package width601 mm
Package depth394 mm
Package height125 mm
Package weight4.4 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold
Technical details
Weight (with stand)3 kg
TouchscreenNo
Other features
DisplayLED
TV tuner integratedNo
TouchscreenNo
Energy efficiency class (old)A
Width (without stand)533 mm
Height (without stand)326 mm
Depth (without stand)68 mm