LG 22MP55HQ-P LED display 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
  • Brand: LG
  • Category:
  • SKU: 22MP55HQ-P
LG 22MP55HQ-P, 54.6 cm (21.5"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 5 ms, Black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
CCI Distribution
22" IPS LED Wide Monitor
74178 Register free see stock
Description
LG 22MP55HQ-P. Display diagonal: 54.6 cm (21.5"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED. Display: LED. Display surface: Matt, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Specifications
Display
DisplayLED
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Display surfaceMatt
Colour gamut72%
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.24795 x 0.24795 mm
Horizontal scan range30 - 83 kHz
Vertical scan range56 - 75 Hz
Aspect ratio16:9
Digital horizontal frequency30 - 83 kHz
Digital vertical frequency56 - 61 Hz
3DNo
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal54.6 cm (21.5")
Contrast ratio (typical)1000:1
Panel typeIPS
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
CertificationTCO 6.0, UL(cUL), TUV, FCC-B, CE, EPA
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portNo
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
AC (power) inYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-3 - 20°
PivotNo
Plug and PlayYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)20 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA+ to F
Weight & dimensions
Width (with stand)508 mm
Depth (with stand)188 mm
Height (with stand)416 mm
Width (without stand)508 mm
Height (without stand)312 mm
Depth (without stand)60 mm
Weight (with stand)2.8 kg
Weight (without stand)2.5 kg
Package width577 mm
Package depth381 mm
Package height116 mm
Package weight4.1 kg
Packaging data
Package width577 mm
Package depth381 mm
Package height116 mm
Package weight4.1 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold
Technical details
Weight (with stand)2.8 kg
TouchscreenNo
Other features
Width (without stand)508 mm
Height (without stand)312 mm
Depth (without stand)60 mm