Kensington Docking Station Mounting Bracket
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K34050WW
- EAN: 50085896340503 70085896340507 ...896340507 0085896340508more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
| Tech Data - Sweden |
Docking Station Mounting Bracket - Monteringsfäste - på bord |
5648564 |
Related Products
Reasons To Buy

Trusted Kensington compatibility
Trusted Kensington Compatibility – Works with all Kensington docking stations that support VESA mounting.
Four positioning options
Can be mounted up, down, left or right to accommodate different docks and workstation setups.


Versatile mounting surface options
Adjustable clamp easily attaches to a cubicle partition wall, monitor stand or arm, edge of a desktop or other accommodating surface for maximum mounting flexibility.
Zero footprint mounting
Maximise desktop space and reduce desktop cable clutter by mounting your docking station.

Description
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Compatibility | Docking Station |
| Product colour | Black |
| Product type | Bracket |
| Mounting type | Desk |
| Features | |
| Compatibility | Docking Station |
| Product colour | Black |
| Product type | Bracket |
| Mounting type | Desk |
| Technical details | |
| Compatibility | Docking Station |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 360 g |
| Width | 110 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 140 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299018 |