Kensington DisplayPort 1.2 (M) to VGA (M) passive unidirectional cable, 1.8m (6ft)
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K33024WW
- EAN: 0085896330240
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
| Tech Data - Sweden |
- Adapterkabel - DisplayPort (hane) till HD-15 (VGA) (hane) - DisplayPort 1.2 - 1.83 m - passiv, stöd för 1080p - svart |
5557165 | |||
|
DISPLAYPORT 1.2 TO VGA CABLE 1.8M View on Webshop |
K33024WW |
Related Products
Reasons To Buy

High definition video
Supports Full HD with video resolutions up to 1920x1200@60Hz.
Quality cable construction
Gold-plated connectors, flexible outer jacket and inner & outer shielding provide durability and improve the*signal transmission.


Reliable compatibility
Directly connects a DP++ equipped computer to a monitor or projector with VGA input.
Trusted Kensington compatibility
Works seamlessly with Kensington’s award-winning docking stations and is a perfect addition to mass docking station deployments where VGA monitors are present.


1.8m (6ft) length
Perfect for connecting extended displays and projectors.
Wide range of applications
Extend your workspace to include an LED monitor, connect a VGA display to a laptop with DisplayPort or broadcast a presentation on a projector.


Verified and tested
Validated to perform with projectors, monitors and Kensington docks (SD7000, LD5400T, SD5200T, SD4800P, SD4700P, LD4650P, SD3650, SD2400T and SD2000P) – and backed by a Kensington Limited Lifetime Warranty.
Description
Supports video resolution up to 1920x1200@60Hz and Full HD.
Delivers the essential DisplayPort experience.
Works with DP++.
Buy with confidence – tested to work with projectors, monitors and Kensington docks.
Good for home, office or classroom.
Accommodates most setups.
Works with Kensington docking station deployments.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |