Inter-Tech IPC 4U-4129L Rack Metallic, Silver
- Brand: Inter-Tech
- Category:
- SKU: 88887007
- EAN: 4260133122611
Offer details
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Material thickness | 1.2 mm |
| Material | Steel |
| Number of 5.25" bays | 3 |
| Number of internal 3.5" bays | 8 |
| Rack mounting | Yes |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, micro ATX |
| Side window | No |
| Certification | RoHS CE |
| Product colour | Metallic, Silver |
| Form factor | Rack |
| Type | Server |
| Rack capacity | 4U |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| Audio input | No |
| Audio output | No |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front fans installed | 2x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 80 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 485 mm |
| Depth | 695 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Material thickness | 1.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 15.2 kg |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 570 x 780 x 250 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |