Offer details
Description
This model comes with a 2.53GHz GHz Intel Quad Core Xeon X3440 processor and a 351W power supply. The IBM System x3250 M3 ensures you can manage complexity with advanced monitoring capabilities that include integrated and remote management options. Along with the integrated power management tools, the power supply on board this system is highly efficient, resulting in cost savings for your business.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Thermal Monitoring Technologies | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Tcase | 72.7 °C |
| Supported instruction sets | SSE4.2 |
| Stepping | B1 |
| Processor threads | 4 |
| Processor series | Intel Xeon 3400 Series |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 45 nm |
| Processor codename | Lynnfield |
| Processor code | SLBLJ |
| Processing Die size | 296 mm² |
| Physical Address Extension (PAE) | 36 bit |
| PCI Express configurations | 1x16, 2x8, 4x4 |
| Number of Processing Die Transistors | 774 M |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 800,1066,1333 MHz |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 21 GB/s |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Idle States | Yes |
| FSB Parity | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| CPU multiplier (bus/core ratio) | 18 |
| Bus type | DMI |
| Conflict-Free processor | No |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | X3430 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| System bus rate | 2.5 GT/s |
| Processor socket | LGA 1156 (Socket H) |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® 3000 Sequence |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 2 GB |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Hot-swap | Yes |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 128 MB |
| Graphics card | G200e |
| Network | |
| Network ready | Yes |
| Networking features | 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Processor special features | |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | 1.0 |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | No |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | No |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | No |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel Clear Video Technology | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor ARK ID | 42927 |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply | 351 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Weight | 11 kg |
| Height | 43 mm |
| Depth | 559 mm |
| Other features | |
| Disk array controller | ServeRAID-BR10il |
| Graphics card | G200e |
| Power management | AC 120/230 V |