HP w19b computer monitor 48.3 cm (19") 1440 x 900 pixels LCD Silver
- Brand: HP
- Category:
- SKU: P8740AA
- EAN: 5704327635260 0882780551299
Offer details
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Native aspect ratio | 8:5 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 150° |
| Viewing angle, vertical | 130° |
| Pixel pitch | 0.285 x 0.285 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| Aspect ratio | 8:5 |
| Viewable size, horizontal | 41 cm |
| Viewable size, vertical | 25.6 cm |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1440 x 900 (WXGA+) |
| Display resolution | 1440 x 900 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Panel type | TFT |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 2 W |
| Number of speakers | 2 |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Certification | FCC Class B, CE Marking, GS Mark, TCO ‘99, ICES-003, UL, Windows certified |
| Product colour | Silver |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 6 |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Power consumption (typical) | 37 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 439 mm |
| Depth (with stand) | 210 mm |
| Height (with stand) | 355 mm |
| Weight (with stand) | 4.85 kg |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 392 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 392 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Cables included | VGA |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Thin Client | |
| Thin client installed | No |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class B, CE Marking, GS Mark, TCO ‘99, ICES-003, UL, Windows certified |
| Other features | |
| Display | LCD |
| TV tuner integrated | No |
| Touchscreen | No |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | VGA |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Weight (with stand) | 4.85 kg |
| Touchscreen | No |