HP Pro t550 2 GHz Windows 10 IoT Enterprise 1.3 kg Black J6412
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 5H0N6EA#UUW
- EAN:
Offer details
Reasons To Buy
Space-saving design
Designed for a versatile workspace and specially equipped for team engagement with diverse communications.[2]
Productivity. Performance
Share ideas and content with seamless communications[2], powered by the Intel® Celeron® J-Series processor.[1]
Coming soon: HP Cloud Endpoint Manager
Skillfully deploy and manage your Pro t550 Thin Clients with real-time monitoring in the cloud or on-prem.[3]
Description
Enable workforce productivity with support for solid performance requirements and security-conscious features for IT peace-of-mind. The durable HP Pro t550 Thin Client helps end users tackle daily tasks and optimize workspaces with versatile configuration options, while multiple VDI options keep your teams synchronized.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | J6412 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor cores | 4 |
| L2 cache | 1.5 MB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852AE |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Antenna type | 2x2 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Display included | No |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Power | |
| Power supply | 45 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Technical details | |
| Introduction year | 2022 |