Extron Flex55 AC 101 UK outlet box Type G (UK) Black
- Brand: Extron
- Category:
- SKU: 60-1692-32
- EAN:
Offer details
Description
The Flex55 USB PowerPlate 102 has two +5 VDC USB Type-A power outlets with up to 3.0 A / 15 watts of USB power. It can deliver full power to either USB outlet when only one device is connected. Flex55 AC+USB 130 US features one US AC unswitched outlet, as well as one USB-C and one USB Type-A outlet. The USB-C outlet delivers up to 27 watts and the USB Type-A outlet delivers up to 10 watts with a total power of 29.5 watts. It includes an attached 9.5-foot (2.90-meter) power cord and two 2’ (.61 meters) AC outlet cables to power optional AV devices. USB PowerPlate 311 features a USB‑C outlet that supplies up to 45 watts of power, and the USB Type‑A outlet supplies up to 10 watts, with a maximum combined power output of 47.5 watts when both outlets are in use.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Socket type | Type G (UK) |
| Sockets quantity | 1 |
| Voltage | 220-240 V |
| Material | Metal |
| Current | 6 A |
| Product colour | Black |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Exterior material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Height | 55 mm |
| Depth | 7.3 mm |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package width | 251 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 73 mm |
| Package weight | 200 g |