DELL UltraSharp U2715H 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Silver
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: 210-ADSN
- EAN: 5054629628065
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display | LED |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display surface | Matt |
| Colour gamut | 99% |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 2000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| 3D | No |
| HD type | Quad HD |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1080p, 480p, 720p |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Panel type | IPS |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Certification | TCO, RoHS |
| Product colour | Black, Silver |
| Ports & interfaces | |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 6 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Audio output | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Pivot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 88 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Input current | 1.5 A |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 612.7 mm |
| Depth (with stand) | 205 mm |
| Height (with stand) | 524.9 mm |
| Width (without stand) | 612.7 mm |
| Height (without stand) | 363.4 mm |
| Depth (without stand) | 46.4 mm |
| Weight (without stand) | 4.91 kg |
| Package weight | 10.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.5 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Touchscreen | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Power consumption (max) | 88 W |
| Width (without stand) | 612.7 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Height (without stand) | 363.4 mm |
| Depth (without stand) | 46.4 mm |
| Display | LED |
| On/off switch | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Touchscreen | No |
| Thin Client | |
| Thin client installed | No |
| Certificates | |
| Certification | TCO, RoHS |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB |