DELL T1000 NVIDIA 4 GB GDDR6
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: DELL-DW8FN
- EAN: 5397184688182
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Kit NVIDIA T1000 4GB 4 mDP to |
DELL-DW8FN | |||
|
NVIDIA? Quadro? T1000 4 GB |
490-BGXU | |||
|
NVIDIA? Quadro? T1000 4 GB |
DW8FN | |||
|
NVIDIA RTX T1000 (Kit) - Graphics card - T1000 - 4 GB GDDR6 - 4 x Mini DisplayPort - for Precision 3650 Tower, 3930 Rack, 5820 Tower, 7820 Tower, 7920 Tower View on InTouch |
7231233 | |||
| Tech Data - Sweden |
NVIDIA RTX T1000 (Kit) - Grafikkort - T1000 - 4 GB GDDR6 - 4 x Mini DisplayPort - för Precision 3650 Tower, 3930 Rack, 5820 Tower, 7820 Tower, 7920 Tower |
7231233 | |||
|
^DELL NVIDIA T1000 4GB FULL HGHT GC View on Webshop |
DELL-DW8FN |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Currys Business | NVIDIA RTX T1000 (Kit) - graphics card - T1000 - 4 GB | New | 19601 hours ago | £463.18 |
Related Products
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 896 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | T1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Memory bandwidth (max) | 160 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Silver |
| Number of slots | 1 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Bracket height | Low-Profile (LP) |
| Power | |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Weight & dimensions | |
| Height | 68.9 mm |
| Length | 155.9 mm |