DELL Quadro RTX A6000 NVIDIA 48 GB GDDR6
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: DELL-CHTG8
- EAN: 5397184688168 5715063679814
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Kit NVIDIA RTX A6000 48GB 4DP |
DELL-CHTG8 | |||
|
NVIDIA? RTX A6000 48 GB GDDR6 |
490-BGSR | |||
|
NVIDIA? RTX A6000 48 GB GDDR6 |
CHTG8 | |||
|
NVIDIA Quadro RTX A6000 Kit - Graphics card - RTX A6000 - 48 GB GDDR6 - PCIe 4.0 x16 - 4 x DisplayPort - for Precision 3660 Tower View on InTouch |
7231208 | |||
| Tech Data - Sweden |
NVIDIA Quadro RTX A6000 Kit - Grafikkort - RTX A6000 - 48 GB GDDR6 - PCIe 4.0 x16 - 4 x DisplayPort - för Precision 3660 Tower |
7231208 |
Related Products
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | NVLink |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 10752 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX A6000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 48 GB |
| Memory bandwidth (max) | 768 GB/s |
| Memory bus | 384 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 111.8 mm |
| Length | 266.7 mm |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |