DELL PowerEdge R350+634-BYKR server 600 GB Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 3.4 GHz 16 GB DDR4-SDRAM 600 W Windows Server 2022 Standard
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
POWEREDGE R350 XEON E-2334 |
F3W3N634-BYKR | |||
|
PowerEdge R350+634-BYKR |
F3W3N+634-BYKR | |||
| Tech Data - Sweden |
K/PE R350 with Win Std 2022 ROK |
7294987 |
Related Products
Description
Address evolving compute demands with an easy to manage rack server designed for businesses looking for affordable enterprise features.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 8 MB |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2334 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Storage | |
| Total storage capacity | 600 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD capacity | 600 GB |
| RAID support | No |
| Optical drive type | No |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Supported RAID controllers | PERC H355 |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
| Rack rails | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Canonical Ubuntu Server LTS Citrix Hypervisor Microsoft Windows Server with Hyper-V Red Hat Enterprise Linux SUSE Linux Enterprise Server |
| Remote administration | iDRAC9 Express 15G |
| Operating system installed | Windows Server 2022 Standard |
| Software | |
| Compatible operating systems | Canonical Ubuntu Server LTS Citrix Hypervisor Microsoft Windows Server with Hyper-V Red Hat Enterprise Linux SUSE Linux Enterprise Server |
| Operating system installed | Windows Server 2022 Standard |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 600 W |
| Power cable length | 2 m |
| Power cable connector 1 | C13 coupler |
| Power cable connector 2 | C14 coupler |
| Power cable current | 10 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |