DELL PowerEdge R250 server 2 TB Rack (1U) Intel Xeon E E-2314 2.8 GHz 8 GB DDR4-SDRAM 450 W Windows Server 2022 Standard
Offer details
Related Products
Description
Affordably address common business workloads while delivering powerful compute with an entry-level 1U rack server.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 8 MB |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2314 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| RAID support | No |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD size | 3.5" |
| HDD interface | SATA III |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Canonical® Ubuntu® Server LTS Citrix® Hypervisor Microsoft® Windows Server® with Hyper-V RedHat® Enterprise Linux SUSE® Linux Enterprise Server VMware® ESXi® |
| Remote administration | iDRAC9, Express 15G |
| Operating system installed | Windows Server 2022 Standard |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Software | |
| Compatible operating systems | Canonical® Ubuntu® Server LTS Citrix® Hypervisor Microsoft® Windows Server® with Hyper-V RedHat® Enterprise Linux SUSE® Linux Enterprise Server VMware® ESXi® |
| Operating system installed | Windows Server 2022 Standard |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply | 450 W |
| Power cable length | 2 m |
| Power cable connector 1 | C13 coupler |
| Power cable connector 2 | C14 coupler |
| Power cable current | 10 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Height | 42.8 mm |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512n |