DELL P Series P2418HT computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Tabletop Black
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: DELL-P2418HTE
- EAN: 5397184200391 5711783357919 40 ...3357919 4058154164648 5415247117216 0884116366355 0191896446000 0884116250289 5415247302711 5704174085867 5715063783412more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
^DELL MONITOR P2418HT View on Webshop |
DELL-P2418HTE |
Reasons To Buy
Reliable and Responsible
Designed with the environment in mind, this monitor meets the latest regulatory and environmental standards such as ENERGY STAR®, TCO Certified Displays, China Energy Label, CEL, WEEE, ErP (EuP) Standards, Korea E-Standby.
Premium Panel Guarantee
The Dell Premium Panel Guarantee allows a free panel replacement during the Limited Hardware Warranty even if only one bright pixel is found.


A Brand You Can Rely On
As the No. 1 monitor brand worldwide for 4 consecutive years (2013 to 2016), we take pride in our unyielding commitment to quality and the utmost satisfaction of our customers.
Do more in your workday
Multitask: The Dell Display Manager software lets you multitask and save time. Quickly tile and view applications side by side with the Easy Arrange feature. Customise and pre-set the colour settings of your applications with Auto-Mode.<br><br>Connectivity ports: Extensive connectivity ports including VGA, DP, HDMI, USB3.0 and USB2.0 allow you to easily connect to a wide range of devices.<br><br>Ideal for multiple layouts: Adapt to different office layouts thanks to VESA-compatibility. Choose to mount your monitor to the wall or attach it to monitor arms and enjoy a more flexible workspace.


Outstanding usability
Stunning views: Full HD resolution and an 8 million to 1 dynamic contrast ratio create an exceptional quality display. See consistent colours and effectively collaborate across the 178ᵒ /178ᵒ wide viewing angle enabled by In-Plane Switching Technology.<br><br>Work comfortably: Enjoy an anti-glare, flicker-free screen with ComfortView™, a feature that filters out harmful blue light emissions. Plus, it’s TUV Certified.<br><br>Freedom from clutter: Collaborate in an organised workspace with a thoughtfully designed cable management system. Cable routing prevents cables from getting in the way when your monitor stand is adjusted down, while a cable sleeve binds them together. Connectivity ports are discreetly concealed by a cable cover.
A hands-on work experience
Intuitive touch: The 10-point touch feature delivers a more natural and responsive experience, so you can tap, swipe, slide and pinch in an instant. Enjoy smoother navigation with two-handed touch control across the anti-glare screen, from edge-to-edge.<br><br>Work from any position: An articulating stand transitions from a standard desktop monitor to a downward 60-degree angle touch orientation. It also supports extended tilt and swivel capabilities, so you can adjust the screen to your task or a more comfortable position. Plus, a protective cushion offers a durable buffer against bumps when the stand is fully compressed.<br><br>See clearly: State-of-the-art Advanced In-Cell Touch technology eliminates the need for the glass screen found in traditional monitors, delivering an anti-glare surface that reduces distracting reflections and fingerprints. The result is a smooth display with improved clarity that’s easy on the eyes.<br><br>A seamless view: An ultra-thin bezel is a stylish, elegant way to achieve unobstructed views when working across multiple monitors.

Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display | IPS |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Pixel density | 93 ppi |
| Colour gamut | 84% |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 8000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Viewable size diagonal | 60.5 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 60.47 cm |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Dell E-Value Code | P2418HT |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| OmniTapps Multitouch compatibility | No |
| Number of simultaneous touchpoints (Windows 7) | 10 |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Wi-Fi | No |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Dell E-Value Code | P2418HT |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Yes |
| Swivelling | No |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 60° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 9 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 13.4 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 16 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 344917 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 5000 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 537.8 mm |
| Depth (with stand) | 234.8 mm |
| Height (with stand) | 419.6 mm |
| Width (without stand) | 537.8 mm |
| Height (without stand) | 321.4 mm |
| Depth (without stand) | 54.1 mm |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Weight (without stand) | 3.12 kg |
| Package weight | 9.5 kg |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Package weight | 9.5 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB, VGA |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Touchscreen | Yes |
| Other features | |
| Dell E-Value Code | P2418HT |
| Display | IPS |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 537.8 x 234.8 x 419.6 mm |
| Display viewable area (HxV) | 527.04 x 296.46 mm |
| Connection to PC | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel width | 5.4 mm |
| Response area | 156.2 m |
| Full HD | Yes |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Width (without stand) | 537.8 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Height (without stand) | 321.4 mm |
| Depth (without stand) | 54.1 mm |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| HDMI | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB, VGA |