DELL NVIDIA T400 2 GB GDDR6
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: DELL-063JN
- EAN: 5397184688151 5715063783078
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
^DELL NVIDIA QUADRO T400 2GB HH GC View on Webshop |
DELL-063JN |
Related Products
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 384 |
| Maximum resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Graphics processor | T400 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Memory bandwidth (max) | 80 GB/s |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 1 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Bracket height | Low-Profile (LP) |
| Power | |
| Power consumption (max) | 30 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.24 kg |
| Height | 152.4 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Interface adapters included | DisplayPort female - mini DisplayPort male |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Interface adapters included | DisplayPort female - mini DisplayPort male |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |