DELL E Series E2225HSM computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: DELL-E2225HSM
- EAN: 5397184962411 0884116487432
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
DELL PRO 22IN ADJUSTABLE STAND |
CO18169 | |||
|
PRO22 ADJUSTSTND MON E2225HSM View on Webshop |
DELL-E2225HSM |
Related Products
Reasons To Buy

Environmentally forward thinking
Material innovation<br>Your monitor has been thoughtfully crafted with a selection of sustainable materials including up to 86% recycled plastic including post-consumer recycled plastic and closed loop ITE derived plastic, and at least 20% recycled glass. Using recycled materials helps conserve natural resources and contributes to a lower environmental footprint.<br>Environmental standards<br>This monitor is registered EPEAT Gold with Climate+, certified ENERGY STAR® and carries the latest TCO certified designation. With the new certification, this monitor is assured to be built using renewable energy while meeting high safety standards.<br>Packaging with purpose<br>This monitor ships in a box made with 100% renewable content that is also recyclable. We are reducing plastic waste wherever possible and transitioning to a responsible fibre-based solution. Plus, we're saving over 600 trees each year by using less paper in packaging.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell’s singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.<br><br>Maximise productivity<br>Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customises up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.<br><br>Customise your views<br>Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.<br><br>More manageable<br>Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware updates and expanded Command Line Interface features.


Height
Adjustability up to 130.00 mm (5.11 in.)
Pivot
Bi-directional adjustment up to 90°


Swivel
Adjustment from -173° / +173°
Tilt
Adjustment from -5° / +21°


Fully adjustable for all-day comfort
Tilt, swivel, pivot and adjust the height of your monitor to match any activity, in any space.
Functional, space-saving design
Adapts to your needs<br>Work comfortably with a height-adjustable stand that extends up to 5.1 inches (130mm). Suitable for any desk size with versatile VESA-compatible mounts and stands.<br>Convenient connectivity<br>Connect to current and legacy systems via HDMI, VGA and DP ports.<br>Keeps you on track<br>Instantly stay updated with incoming audio notifications through integrated speakers.


Dependable from every angle
Wide viewing angle<br>Get consistent views across a wide 178°/178° viewing angle.<br><br>Ultra-thin bezel design<br>See more with less distractions.<br><br>3000:1 contrast ratio<br>Experience deeper blacks, brighter whites and vivid colour.<br><br>Built-in dual 2W speakers<br>Clear audio for an enhanced listening experience.
ComfortView Plus
Minimise harmful blue light exposure without sacrificing colour accuracy with Dell’s always-on, built-in ComfortView Plus.<br><br>See the difference when ComfortView Plus helps dial back the yellow hues to ensure better colour fidelity, compared to the results of software-enabled low blue light technology.


High refresh rate
A high 100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
An improved viewing experience
Experience a high 100Hz refresh rate across your work with a TÜV Rheinland 3-star certified viewing experience coupled with ComfortView Plus.

Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Pixel density | 103 ppi |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2493 x 0.241 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 110 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Viewable size diagonal | 54.5 cm |
| HD type | Full HD |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080p |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 8 ms |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Surface hardness | 3H |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Panel type | VA |
| Dell ComfortView technology | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Feet colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -173 - 173° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 11.4 W |
| Input current | 0.7 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 492.1 mm |
| Depth (with stand) | 211.6 mm |
| Height (with stand) | 468.6 mm |
| Bezel width (side) | 6.7 mm |
| Bezel width (top) | 6.7 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.72 cm |
| Width (without stand) | 492.1 mm |
| Height (without stand) | 288.9 mm |
| Depth (without stand) | 54.3 mm |
| Weight (with stand) | 3.77 kg |
| Weight (without stand) | 2.26 kg |
| Package weight | 5.92 kg |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Package weight | 5.92 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Warranty card | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 137 |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 56.444 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 66.993 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 11.097 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2.466 |
| Features | |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.77 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Other features | |
| Touchscreen | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Width (without stand) | 492.1 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Height (without stand) | 288.9 mm |
| Depth (without stand) | 54.3 mm |
| Surface hardness | 3H |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| HDMI | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 137 |
| Brand-specific features | |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |