DELL AB640683 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MHz ECC
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: AB640683
- EAN: 5397184578742 0740617320688
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Memory Upgrade - 16GB - 1RX8 |
AB640683 | |||
| Tech Data - Sweden |
- DDR4 - modul - 16 GB - SO DIMM 260-pin - 3200 MHz / PC4-25600 - 1.2 V - ej buffrad - ECC - Uppgradering - för Precision 3561, 5560, 5760, 7560, 7760 |
6761018 |
Related Products
Description
Dell™ Branded memory offered in the Memory Selector has gone through rigorous quality assurance and quality control testing to ensure it will work with your specific Dell System so it is fully compatible and supported by Dell. Getting unqualified or generic products from other vendors can cause downtime that can seriously cost your business and put your entire system at risk.
Memory offered now may differ in speed from the original system memory but has been qualified to work in the system. When mixed, the memory will perform at the lowest speed populated or the highest speed allowed by the system.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - Precision 3561 - Precision 5560 - Precision 5760 - Precision 7560 - Precision 7760 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | - Precision 3561 - Precision 5560 - Precision 5760 - Precision 7560 - Precision 7760 |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 1Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |