Offer details
Related Products
Description
- Our sustaining qualification process allows for testing and certifying the newest in technology on your Dell system
- Dell Memory is built using industry leading OEM grade quality parts
- Only first pass yielded product is acceptable to meet Dell’s high quality standard, only available when purchased from Dell
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - PowerEdge T30 - Precision Workstation T3420 SFF - PowerEdge R230 - Precision Workstation T3620 MT - Precision Workstation 3630 Tower - PowerEdge T130 - PowerEdge R330 - PowerEdge T330 |
| Product colour | Black, Green |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | - PowerEdge T30 - Precision Workstation T3420 SFF - PowerEdge R230 - Precision Workstation T3620 MT - Precision Workstation 3630 Tower - PowerEdge T130 - PowerEdge R330 - PowerEdge T330 |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Product colour | Black, Green |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31 mm |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |