Offer details
Description
- Our sustaining qualification process allows for testing and certifying the newest in technology on your Dell system
- Dell Memory is built using industry leading OEM grade quality parts
- Only first pass yielded product is acceptable to meet Dell’s high quality standard, only available when purchased from Dell
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - Inspiron 15 5000 Series (5565) - Inspiron 15 5000 Series (5567) - Inspiron 15 7000 Series (7566) - Inspiron 17 5000 Series (5767) - Inspiron AIO 3264 - Latitude 3379 - OptiPlex 7040 Micro - XPS 7760 |
| Product colour | Green |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Notebook |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Compatible products | - Inspiron 15 5000 Series (5565) - Inspiron 15 5000 Series (5567) - Inspiron 15 7000 Series (7566) - Inspiron 17 5000 Series (5767) - Inspiron AIO 3264 - Latitude 3379 - OptiPlex 7040 Micro - XPS 7760 |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Notebook |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Product colour | Green |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |