Offer details
Related Products
Description
- Our sustaining qualification process allows for testing and certifying the newest in technology on your Dell system
- Dell Memory is built using industry leading OEM grade quality parts
- Only first pass yielded product is acceptable to meet Dell’s high quality standard, only available when purchased from Dell
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - PowerEdge C4130 - PowerEdge FC630 - PowerEdge FC830 - PowerEdge M630 - PowerEdge M830 - PowerEdge R630 - PowerEdge R730 - PowerEdge R730XD - PowerEdge R930 - PowerEdge T630 - Precision Workstations R7910 - Precision Workstations T7910 |
| Product colour | Green |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Compatible products | - PowerEdge C4130 - PowerEdge FC630 - PowerEdge FC830 - PowerEdge M630 - PowerEdge M830 - PowerEdge R630 - PowerEdge R730 - PowerEdge R730XD - PowerEdge R930 - PowerEdge T630 - Precision Workstations R7910 - Precision Workstations T7910 |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Product colour | Green |
| Memory ranking | 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |