Offer details
Related Products
Description
- Our sustaining qualification process allows for testing and certifying the newest in technology on your Dell system
- Dell Memory is built using industry leading OEM grade quality parts
- Only first pass yielded product is acceptable to meet Dell’s high quality standard, only available when purchased from Dell
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - PowerEdge C4130 - PowerEdge FC430 - PowerEdge FC630 - PowerEdge FC830 - PowerEdge M630 - PowerEdge M830 - PowerEdge R430 - PowerEdge R530 - PowerEdge R630 - PowerEdge R630XL - PowerEdge R730 - PowerEdge R730XD - Poweredge R830 - PowerEdge R930 - PowerEdge T430 - PowerEdge T630 - Precision R7910 - Precision T5810 - Precision T7810 - Precision T7910 |
| Product colour | Green |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | - PowerEdge C4130 - PowerEdge FC430 - PowerEdge FC630 - PowerEdge FC830 - PowerEdge M630 - PowerEdge M830 - PowerEdge R430 - PowerEdge R530 - PowerEdge R630 - PowerEdge R630XL - PowerEdge R730 - PowerEdge R730XD - Poweredge R830 - PowerEdge R930 - PowerEdge T430 - PowerEdge T630 - Precision R7910 - Precision T5810 - Precision T7810 - Precision T7910 |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Product colour | Green |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |