DELL 450-AEKX power supply unit 1600 W 1U Silver
- Brand: DELL
- Category:
- SKU: 450-AEKX
- EAN: 5711783357285 5397063981199
Offer details
Related Products
Description
Product Highlights:
- Provides reliable power for your mission-critical applications
- Delivers up to 1600-Watt power
Compatibility
This product is compatible with the following systems:
- PowerEdge T630
- PowerEdge VRTX
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 1600 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Purpose | Server |
| Compatible products | PowerEdge T630 PowerEdge VRTX |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Cooling type | Active |