Offer details
Related Products
Reasons To Buy

Premium Panel Exchange
The Dell Premium Panel Exchange allows a free panel replacement during the Limited Hardware Warranty period even if only one bright pixel is found.
A brand you can rely on
As the No. 1 monitor company worldwide for seven consecutive years (2013 to 2020), we take pride in our unyielding commitment to quality and the utmost satisfaction of our customers.


Green thinking: for today and tomorrow
Environmental standards: This monitor meets the latest regulatory and environmental standards such as EnergyStar®, EPEAT®, TCO and CEL/CECP/CEC.<br><br>Eco-conscious packaging: To reduce our manufacturing impact on the environment, this monitor is shipped Styrofoam-free and the packaging is made of at least 75% recycled cardboard.<br><br>Energy conservation: Save energy when your monitor is not in use with PowerNap, a feature that dims or puts your monitor to sleep when it’s not in use.
Improved Dell Display Manager
Productive at every level: EasyArrange lets you easily tile multiple applications across one or more screens with 38 pre-set window partitions and the ability to personalize up to five windows, giving you improved multitasking abilities.<br><br>Seamless transitions: The auto-restore feature remembers where you left off, so applications will go back to where you left them, even after you’ve unplugged.<br><br>More ways to manage: Asset management reports allow IT managers to quickly capture and track monitor information as well as configure multiple monitors at once through a single setup.<br><br>The key to convenience: Shortcut keys can save you even more time, letting you easily configure your display management settings so you can get to work faster.


Ready when you are
Uninterrupted charging: Get up to 65W of power delivery so you can keep your laptop battery full and enjoy uninterrupted productivity.<br><br>Quick Release Slot: Easily snap your monitor into place using the slot located behind the monitor panel.<br><br>Always On mode: With this new power delivery feature, your system will still charge (and avoid accidental shutdown) even when the monitor is turned off.<br><br>Save time with USB-C®: Save up to 72% of workspace setup time with single cable connectivity. This also reduces cable clutter and transmits power, data and audio—all at once.<br><br>Ideal for mixed workspaces: Single-cable connectivity enables quick transitions from your desk and offers the flexibility of connecting to multi-vendor USB-C systems.
More to see
One-stop shop: The vast 31.5-inch (800.1 mm) diagonal screen with QHD 2560 X 1440 resolution has more on-screen real estate than FHD and proves that one solid display is all you need.<br><br>Superior screen performance: Work with an unobstructed view from all angles with IPS technology and Dell’s three-sided, ultrathin bezel design.<br><br>High energy efficiency and clearer, crisper images: With higher PPI than FHD, this monitor produces sharper, clearer details with enhanced efficiency.

Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Screen shape | Flat |
| Pixel density | 93.24 ppi |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2727 x 0.2727 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 90 kHz |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Viewable size diagonal | 80.1 cm |
| HD type | Quad HD |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 800, 1600 x 1200 (UXGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1080, 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 1440p |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 8 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Panel type | IPS |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Feet colour | Silver |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| Headphone out | No |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | No |
| HDMI | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 145 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 25.1 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 20.6 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 344904 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 713.4 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Height (with stand) | 618.8 mm |
| Bezel width (side) | 7.6 mm |
| Bezel width (top) | 7.5 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.79 cm |
| Width (without stand) | 713.4 mm |
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 55.3 mm |
| Weight (with stand) | 10.7 kg |
| Weight (without stand) | 6.4 kg |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 15.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 15.6 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight (with stand) | 10.7 kg |
| Touchscreen | No |
| Other features | |
| Touchscreen | No |
| Power consumption (max) | 145 W |
| Width (without stand) | 713.4 mm |
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 55.3 mm |
| Energy efficiency scale | A to G |
| HDMI | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |