Cisco LCD 110Q PRO 55 Digital signage flat panel 139.7 cm (55") 700 cd/m² Full HD Black
  • Brand: Cisco
  • Category:
  • SKU: LCD-110Q-PRO-55
  • EAN: 0882658407505
55", 1920 x 1080p, 700 Nit, 10ms, 1300:1, 5W x 2, HDMI, DVI, RGB, Composite, S-Video, Component, 304W
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
Comstor
LCD PRO 110Q 55 inch 1
LCD-110Q-PRO-55 Register free see stock
Description
Specifications
Display
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness700 cd/m²
HD typeFull HD
Response time10 ms
Contrast ratio (typical)1300:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.630 x 0.630 mm
Vertical scan range58 - 85 Hz
Supported video modes1080i, 1080p, 720p
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Horizontal scan range31.5 - 91.1 kHz
Ports & interfaces
Ethernet LANNo
HDMI ports quantity1
DVI-D ports quantity1
Composite video in1
Component video (YPbPr/YCbCr) in1
Card reader integratedNo
Audio
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)Yes
Number of built-in speakers2
Design
Product designDigital signage flat panel
VESA mountingYes
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
Bezel width (side)1.95 cm
Performance
TV tuner integratedNo
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Power
Power consumption (typical)304 W
Power consumption (standby)2 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Computer systemNo
Weight & dimensions
Width1252.1 mm
Depth130.1 mm
Height722.9 mm
Weight37.6 kg
Packaging data
Package weight47 kg
Remote control includedYes
ManualYes
Packaging content
Remote control includedYes
ManualYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%