Cisco 2504 gateway/controller
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: AIR-CT2504-5-K9
- EAN: 5054484362029 0785528679555 50 ...8679555 5052916497783 4054317989806 4053162313286 0882658358258 0112840334105 8826583582588 0115970742550 5054629257791 0801038408529 0163120871087 0799599482884 0099802201630 0803982801234 0763615796880 0012304768470more
Offer details
Description
As a component of the Cisco Unified Wireless Network, this controller delivers centralized security policies, wireless intrusion prevention system (wIPS) capabilities, award-winning RF management, and quality of service (QoS) for voice and video. Delivering 802.11n performance and scalability, the Cisco 2500 Series provides low total cost of ownership and flexibility to scale as network requirements grow.
Cisco 2500 Series Wireless Controller base access point licensing offers flexibility with 5, 15, 25, or 50 access points. Additional access point support may be added in increments of 5 or 25.
Specifications
| Protocols | |
|---|---|
| Management protocols | SNMP v1, v2c, v3, Telnet, HTTP, Syslog |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11d, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.11u, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1q |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security | |
| Security algorithms | 104-bit WEP, 128-bit AES, 128-bit WEP, 3DES, 40-bit WEP, 802.1x RADIUS, DES, MD5, SHA-1, SSID, SSL/TLS, WEP, WPA, WPA2 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Power | |
| Power requirements | 100-240, 50/60 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 203.2 x 271.5 x 43.9 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Technical details | |
| Compatible products | Cisco Aironet 600, 1130, 1140, 3500 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950-1, 2, EN 60950:2005 |
| Certification | FCC, EN 55022, EN 55024 |