Acer Aspire 990 Intel® Core™ i3 i3-2120 4 GB DDR3-SDRAM 500 GB Windows 7 Home Premium SFF PC Black
- Brand: Acer
- Category:
- SKU: PT.SGKE2.183
- EAN: 4717276726805
Offer details
Description
Rich HD experience
Watch the latest Blu-ray movies with true theater-like imagery and high-definition audio support from the comfort of your couch. And, with the HDMI® port, you can connect your PC to big-screen peripheral displays, including your main home entertainment center.
Easy expandability
With expandable DD3 memory, this desktop promises speedy multitasking while using 20% less power. Large storage capacity means you have ample room to keep all your files. And a multi-in-1 card reader and numerous USB ports make it easy to manipulate and share your files.
Neat style
At just one-third the size of a traditional PC, this desktop is easy to set up. A small door at the bottom opens for easy access to USB ports, audio ports, and the multi-in-1 card reader. What's more, the power button lights up in bright blue when turned on, so it looks cool and is easy to find.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd gen Intel® Core™ i3 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Tcase | 69.1 °C |
| Processor series | Intel Core i3-2100 Desktop Series |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 32 nm |
| Processor codename | Sandy Bridge |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| FSB Parity | No |
| CPU multiplier (bus/core ratio) | 33 |
| Bus type | DMI |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Conflict-Free processor | No |
| Memory types supported by processor | DDR3 1066/1333 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 21 GB/s |
| ECC supported by processor | No |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | i3-2120 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Processor socket | LGA 1155 (Socket H2) |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 2 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Optical drive type | DVD±RW |
| HDD capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| On-board graphics card base frequency | 850 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 2 |
| On-board graphics card ID | 0x102 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 2000 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® HD Graphics |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 9 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI port | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel® H61 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 7 Home Premium |
| Processor special features | |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Supported instruction sets | AVX |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | No |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel Dual Display Capable Technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Clear Video Technology | No |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Conflict-Free processor | No |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Processor ARK ID | 53426 |
| Power | |
| Power supply | 220 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 367 mm |
| Height | 269.5 mm |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Graphics card family | Intel |
| Processor manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |